SANATÇI GÖZÜYLE “TÜRKİYE 100 YILI” RESİM YARIŞMASI BAŞLIYOR « Cadde News – Gündem – Dünya – Ekonomi – Spor – Teknoloji – Magazin

27 Mart 2023 - 23:12

SANATÇI GÖZÜYLE “TÜRKİYE 100 YILI” RESİM YARIŞMASI BAŞLIYOR

SANATÇI GÖZÜYLE “TÜRKİYE 100 YILI” RESİM YARIŞMASI BAŞLIYOR
Son Güncelleme :

31 Ocak 2023 - 12:20

Ümraniye Belediyesi tarafından bu yıl 19.su düzenlenen Geleneksel Resim Yarışması’nda; birinciliği elde eden esere 15 bin TL, ikinciye 12 bin TL, üçüncüye 10 bin TL ve mansiyonların her birine 3 bin TL para ödülü verilecektir. Bu yılki konusu “TÜRKİYE YÜZYILI” olarak belirlenen yarışmada; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da “Türkiye Yüzyılı” hedefiyle vurguladığı vizyonun, sanatçı bakışıyla tuvale çizilmesi istenecek. Dereceye giren yarışmacılara ödülleri düzenlenecek bir törenle verilecektir.

Ödül alan eserler ve sergiye değer görülen eserler, Ümraniye Belediye Başkanlığı tarafından çeşitli mekânlarda sergilenecektir. Yarışma için son başvuru tarihi ise 30 Haziran 2023 Cuma günü (mesai bitimine kadar) olacaktır.

 “SERBEST” Temalı Hikâye Yarışması

Hikâye alanında önemli bir marka haline gelen ‘Geleneksel Hikâye Yarışması’ bu yıl 19. kez yeni yeteneklere kapı aralayacak. Yurt içi ve yurt dışından önemli oranda katılımın gerçekleştiği hikâye yarışması bu yıl yine “SERBEST” temalı olacak. Hikâye yarışmasında birinciye 12 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye 8 bin TL ve mansiyonların her birine 3 bin TL para ödülü verilecektir. Ayrıca dereceye giren eserler Ümraniye Belediyesi tarafından kitaplaştırılarak edebiyat dünyasına kazandırılacaktır. Hikâye yarışması için son başvuru tarihi 26 Mayıs 2023 Cuma günü (mesai bitimine kadar) olacak.

 “SERBEST” Temalı Şiir Yarışması

Ümraniye Belediyesi’nin bu yıl 19.sunu düzenleyeceği diğer bir yarışma ise ‘Geleneksel Şiir Yarışması’ olacaktır. Konusu “SERBEST” olarak belirlenen şiir yarışmasında, birinciliği elde eden esere 11 bin TL, ikincilik alan esere 9 bin TL, üçüncülük alan esere 7 bin TL ve mansiyonların her birine 3 bin TL para ödülü verilecektir. Şiir yarışmalarında dereceye giren eserler, önceki yıllarda olduğu gibi kitaplaştırılacaktır.

Şiir yarışması için son başvuru tarihi 26 Mayıs 2023 Cuma günü (mesai bitimine kadar) olacaktır.

 İsmet Yıldırım: “Bir yandan edebiyat ve sanat dünyasına yeni yetenekler kazandırırken, diğer yandan milletimizin yüksek ruhunu besleyecek eserler ortaya çıkarmanın gayreti içerisindeyiz.”

Bu sene 19.su düzenlenen Ümraniye Belediyesi hikâye, şiir ve resim yarışmaları hakkında konuşan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, yetenek sahibi kişileri sanat ve edebiyata teşvik eden bu yarışmalarla belediye olarak önemli bir sosyal sorumluluğu yerine getirdiklerini belirtti. “Kültür ve sanata verilen desteğin tüm toplum üzerinde meydana getireceği olumlu etkinin farkında olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Toplumlar milli hedeflerin motivasyonu ile gelişirler. Bizler bunun bilincinde olarak kültür ve sanat etkinliklerinin seviyesini her zaman daha yükseğe çıkarmaya çalışıyoruz.” diye vurgulayan Başkan İsmet Yıldırım, yarışmaların bu yıl da büyük bir ilgi uyandıracağına inandığını belirtti.

Yarışmalara 81 bin’i aşkın eser gönderildi

2004 yılından itibaren devam etmekte olan yarışmalar; hikâye, resim ve şiir alanlarında bu güne kadar toplamda 90 bini aşkın eser gönderildi. Bu yarışmalar sonucunda 18 şiir kitabı, 33 hikâye kitabı ve 18 resim kataloğu yayımlanıp edebiyat ve sanat dünyasına armağan edildi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.