KADIKÖY’DE FERAH APARTMANI KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN TÖRENLE YIKILDI « Cadde News – Gündem – Dünya – Ekonomi – Spor – Teknoloji – Magazin

27 Mart 2023 - 23:43

KADIKÖY’DE FERAH APARTMANI KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN TÖRENLE YIKILDI

KADIKÖY’DE FERAH APARTMANI KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN TÖRENLE YIKILDI
Son Güncelleme :

11 Mart 2023 - 9:24

İBB’in iştirak şirketi KİPTAŞ, “Tek Yapı Dönüştürme Projesi”ne Kadıköy Feneryolu Mahallesi’nde bulunan 1967 yılında inşa edilen riskli yapı Ferah Apartmanı ile devam etti.4 katlı olan 56 yıllık binanın yıkımına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da eşlik etti.

İmamoğlu riskli yapı yıkılırken yaptığı açıklamada, 6 Şubat depremlerinde bir binanın kaç cana mal olabileceğini gördüklerini belirterek “Ne yazık ki deprem bölgesinde binlerce binamız yıkıldı ve ne acıdır ki insanlarımıza tabut oldu” dedi.

İSTANBULLULARI SORUMLU DAVRANMAYA ÇAĞIRDI

İmamoğlu “İstanbul’un her binasını dönüştürmek konusunda kendimizi azami gayret içerisine soktuk. Birinci sırada vatandaşlarımızdan başlamak isterim. İnsanlarımızı tehdit eden binalarda oturmak, bile bile insanın kendisini, Allah geçinden versin, ölüme bırakmak demektir. Burada bile uzlaşı 2 yılda sağlandı” dedi.

İmamoğlu bir vatandaşın kendisine 3.5 yıldır uzlaşamadıkları için riskli binalarını yenileyemedikleri için şikayette bulunduğunu anlatarak “Vatandaşlarımızın bu sürece en üst seviyede duyarlı olması şarttır. Toleransınızı ve anlaşma zeminini en üst seviyeye taşıma konusunda bütün İstanbullu hemşerilerimi sorumluluğa davet ediyorum” çağrısında bulundu.

“YÜZDE 50’DEN FAZLASINDA KİRACILAR OTURUYOR”

İstanbul’da sıkıntılı binaların neredeyse yüzde 50’den  fazlasında  kiracılar oturuyor. Mal sahiplerinden daha fazla. Buradan sesleniyorum. Evet koşullarımız zor, Türkiye’nin ekonomik koşulları sıkıntılı. Ama kiralık ev konusunda  dikkat etsinler.

Her bina oturmayı kendilerine çözüm olarak görmesinler. Tabii İstanbul’un bir konut politikasına ihtiyacı var. İstanbul’da kiralık konut noktasında birtakım tedbir almaya ihtiyaç var. Bir ev kiralıyorsanız dikkat edeceksiniz.

Çürük binayı yani ağır hasar almaya dönük tehdidi olan bir binayı hiç kimsenin kiraya verebilme hakkı olamaz. Bunu da engelleyici önerilerimiz var. İşte bütün bunları bir masada konuşalım arzusundayız.

“24 YILI RÖLANTİDE GEÇİRDİK”

İmamoğlu, geçtiğimiz aralık ayında İBB olarak bakanlığın kentsel dönüşüm için belirlediği bin 500 TL olan kira yardımını 4 bin 500 TL’ye çıkardıklarını hatırlattı.

İmamoğlu söyle konuştu:

Dün itibariyle bakanlık da 3 bin 500 TL’ye çıkardı kira yardımını. Sevindiricidir, değerlidir, teşekkür ediyoruz ama İstanbul için bu bile bir şey ifade etmiyor. İstanbul’daki Deprem Konseyi’nde bunları konuşmalıyız.

 

Bu şekilde baktığımızda her gün 10’larca, 100’lerce binanın yenilenmesine katkı sunan insanlar oluruz. Ve İstanbul’umuzun buna çok acil ihtiyacı var. 24 seneyi  ne yazık ki rölantide geçirdik. Şimdi gaza basmalıyız ve bir an önce bütün binaların yenilenmesiyle ilgili müthiş bir seferberlik ilanıyla yol yürümeliyiz. Kararlılığımı göstermek adına burada yıkılacak bu binayı tekrar insanlara göstermek tabiri caizse imrendirmek istiyoruz.

Bütün binaları KİPTAŞ yenileyemez. Sektörü harekete geçirmek istiyoruz. İnsanları bu konuda motive etmeye çalışıyoruz.

Lütfen yuvalarımız sağlıklı ve dirençli olsun. Bu konuda yoğun çaba içerisinde  olacağız. Sadece İstanbul’a değil, Türkiye’mizin her yerine örnek olma konusunda kararlıyız.

Deprem bölgesine gidiyoruz. Bölgenin yeniden yapılanması hususuna özenli bir ilgimiz var, çabamız var. Bu konuda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz

2 YIL ÖNCE RİSKLİ YAPI İLAN EDİLDİ

Yıkımı yapılan bina ile ilgili bilgi veren Kiptaş Genel Müdürü Ali Kurt da “18 bağımsız birimden oluşuyordu. Yıkıyoruz ve yerine 20 tane bağımsız birim yapılacak. 9 ayda bitirmeyi planlıyoruz. Artı 2 daireden elde edilecek gelirle vatandaşın borçlanmasını düşürdük. Vatandaşımız ortalama 600 bin TL borçlanarak 12 ay sıfır faizle borçlanarak ya da isterse uzun vade bize yapılarını yeniletecek. 2 yıl önce riskli yapı olduğu tespit edilmişti. 2 yıllık bir uğraş sonucunda tahliyeyi tamamladık. Yapı Marmaray’a komşu olduğu için stratejik öneme sahip. Bu aksta böyle riskli yapılarımız var, uzlaşma süreçleri devam ediyor. Olası afet sonrasında Marmaray stratejik öneme sahip” dedi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.