DÜZENLİ OLARAK BALIK TÜKETMEK KANSERDEN KORUYUCUDUR « Cadde News – Gündem – Dünya – Ekonomi – Spor – Teknoloji – Magazin

2 Haziran 2023 - 02:25

DÜZENLİ OLARAK BALIK TÜKETMEK KANSERDEN KORUYUCUDUR

Tüm bu söz edilen vitamin, mineral ve yağ asitleri içeriği ile balık; kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, metabolik sendrom, depresyon gibi pek çok hastalıktan korunmayı sağlamaktadır. Ayrıca özellikle çocukluk döneminde sağlıklı bir beyin gelişimi için önemli  ölçüde pozitif etkilere sahiptir balık eti ve içeriği.

DÜZENLİ OLARAK BALIK TÜKETMEK KANSERDEN KORUYUCUDUR
Son Güncelleme :

31 Mart 2023 - 8:05

Günümüzde dengeli ve sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğu anlaşılmış olsa da maalesef balık tüketmenin değeri hala yeterince bilinmiyor. Sağlıklı bir vücut için balığın dengeli ve düzenli bir biçimde tüketilmesi; bir çok hastalığa karşı bir kalkan gibidir.  Yumurta, et ve süt gibi kaliteli bir protein kaynağı olan balık; A, D, K vitamini ve B grubu vitaminler (B1, B2, B6, B12) açısından zengin bir besindir. Bu vitaminlere ilave olarak; iyot, selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko mineraller bakımından da balık zengin bir kaynaktır. Öte yandan sağlığın anahtarı olan balık eti; insan vücudunda üretilemeyen ve bu nedenle besinler yoluyla dışardan vücuda alınması gereken çoklu doymamış yağ asitleri eikosapentoenoik asit ve dokosaheksaenoik asidinin en önemli kaynaklarındandır.

Tüm bu söz edilen vitamin, mineral ve yağ asitleri içeriği ile balık; kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, metabolik sendrom, depresyon gibi pek çok hastalıktan korunmayı sağlamaktadır. Ayrıca özellikle çocukluk döneminde sağlıklı bir beyin gelişimi için önemli  ölçüde pozitif etkilere sahiptir balık eti ve içeriği.

Balığın, maalesef fazla bilinmeyen ve çoğu kez de göz ardı edilen en önemli faydalı etkilerinden birisi de çeşitli kanser türlerine karşı olan koruyucu etkileridir. Düzenli balık tüketiminin, gastrointestinal sistem diye adlandırdığımız sindirim sistemi kanserleri riski üzerindeki etkilerini inceleyen ve birçok bilimsel araştırma sonuçlarını tarayan bir meta-analiz çalışmasında; düzenli balık tüketen kişilerin yemek borusu (özofagus), kolon-rektum ve karaciğer kanseri gelişme riski, hiç balık tüketmeyen yada çok az tüketen bireylere göre anlamlı oranda daha düşük bulunmuştur. Yine farklı çalışmalarda, düzenli balık tüketiminin; tiroid kanseri ve hematolojik maligniteler diye adlandırılan kan ve kemil iliği kanserlerine karşı da koruyucu olduğu öne sürülmüştür.

Balık tüketiminde; bu olumlu etkilerin sağlanabilmesi için haftada en az 2 kez 300 gram balık tüketilmesi önerilmektedir. Ancak maalesef ülkemizde balık tüketimi önerilen miktarların oldukça altındadır. Dünyada kişi başına balık tüketimi yılda 16 kilogram iken, Türkiye’de maalesef bu rakam 8 kilogramın da altındadır. Bu nedenle ülkemizde böyle sağlıklı ve koruyucu bir besinin tüketiminin artırılması büyük önem taşımaktadır. Yine bu bahsi geçen olumlu etkilerin görülebilmesi için; balıklar taze olarak satın alındıktan sonra iki saatten fazla oda sıcaklığında bekletilmemelidir, hemen pişirilmeyecekse pulları ve içi hemen temizlenip, yıkanmalı ve iyice kurulandıktan sonra uygun bir kapta buzdolabında muhafaza edilmelidir. Buzdolabında 1-2 gün, derin dondurucuda ise 3-6 ay saklanması uygundur. Balık pişirmede en uygun ve sağlıklı yöntemler, buğulama, haşlama veya ızgaradır. Kızartma yöntemi balığın besin değerinin azaltıp ve zararlı maddelerin oluşumuna neden olduğundan tercih edilmemelidir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.