DÜNDEN BUGÜNE DEĞİŞEN KARASU « Cadde News – Gündem – Dünya – Ekonomi – Spor – Teknoloji – Magazin

2 Haziran 2023 - 00:28

DÜNDEN BUGÜNE DEĞİŞEN KARASU

DÜNDEN BUGÜNE DEĞİŞEN KARASU
Son Güncelleme :

30 Temmuz 2022 - 13:22

Uzun yıllarımın geçtiği hem siyaset hem meslek olarak güzel ilçem Sakarya’nın Karasu ilçesinin dünden bugüne değişiminden söz edeceğim.

Dünden Bugüne Değişen Karasu…

Gençliğimin güzel yılları, sevdiğim sevildiğim hayatımın aşkını bulduğum, uzun yıllar hem meslek hem siyasetin için bulunduğum güzel ilçem Karasu. Eşsiz doğası ve deniziyle İstanbul başta olmak üzere birçok ilden yaz aylarında misafir ağırlayan ilçe.

Merhum Şükrü Saka’nın 1935 yılımda ilk Belediye Başkanlığını yaptığı ilçe olan Karasu’ya hizmet eden Kemal Karasu, Sebahattin Arslan, Mustafa Birinci, Sebahattin Tatlı, Sedat Büyük, Hasan İspiroğlu, Ahmet Genç ve Mehmet İspiroğlu’nun birçok hizmetleri oldu. Bu vesileyle Karasu ilçemize hizmet etmiş olup hayatta olmayan başkanlarıma Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun ve hayatta olanlara sağlıklı, huzurlu ömürler dilerim.

Benim hatırladığım ilçe de seçildikten sonra değişimlere imza atan yani cadde ve sokaklarda farklılık oluşturan Eski Belediye Başkanlarından Ahmet Genç’in ilk dönemi hariç yaklaşık ilçenin 15 yıl görünür yüzünde değişiklik olmamıştı. Ben Karasu dan 2009 yılında tamamen ayrıldım. Karasu dan ayrılmama rağmen, Karasu siyasetini ve yaşananları takibini bırakmadım. 2019 seçimlerinde Sayın Cumhurbaşkanı bugünkü Belediye Başkanı İshak Sarı’yı aday gösterdi ve İshak Sarı Karasuluların teveccühü ile başkan olarak göreve başladı.

Karasu’yu bilmeyenler sorabilir Dünden Bugüne Değişen İlçe Karasu….

Evet dediğim gibi ben 2009 yılında Karasu dan ayrılmama rağmen hiç takip etmeyi bırakmadım. Beni tanıyanlar bilir memlekete gidiyorum dediğimde Kuyumculu köyüne çok sık yumurta yemeye giden birisiyim. Karasu çocukluğumun ve gençliğimin geçtiği yer. Bu minvalde Sayın Belediye Başkanını gençliğinden tanıyan birisiyim.

Bir konuyu itiraf edeyim…

İshak aday gösterildiğinde ve seçilinde bu kadar başarılı olacağına inanmıyordum. Sanırsam bu durum siyaseten kaynaklanıyordu. İshak Sarı’nın seçildiği günden buyana yapış olduğu çalışmaları takip ettiğimde seçildiği günden itibaren ilçedeki değişimi bende hayranlıkla ve taktirle takip ediyorum. Uzun yıllar başta Karasu ilçesi içerisinde görsel yapıda yapmış olduğu çalışmaların yanında sahil bölümünde yaptığı düzenlemeler ilçede yazlıkçı olanların rahat ve modern bir ilçe yapma çalışmaları yazlıkçılardan tam not alıyor. İlçede uzun yıllar iş ve siyasete bulunan birisi olarak Karasu’ya yazlıkçı olarak gelen Avrupa, İstanbul ve ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen tanıdık yazlıkçıların söyledikleri ilçemiz adına beni mutlu etmektedir.

Karasu siyaseten zor bir ilçedir

Karasu Belediye Başkanı olduktan sonra İshak’ın başta kendi siyasi kulvarından olmak üzere diğer kesimlerde başarısız olmasını bekledi. Ama gördüğüm kadarı ile geçmiş dönemde ve kendi partisinin belediye başkanlığı yapmış kişiyi mahkemeye vermesi çok konuşulmuştu. Bu durum gösterdi ki görevi süresi boyunca Karasu’lunun hakkını yedirtmeyip koruyacağı gözüküyor. Baskılara boyun eğmediğini bilen birisi olarak yaptığı tüm çalışmalar vatandaşın lehine ve hizmet yapmanın çabasında olduğu gözükmekte. Tüm engelleri aşıp ilçeye hizmet etme noktasında çalışıyor.

Beni Çok Etkiledi…

Pandemi öncesi 2020’nin yaz sezonunda yaşadığım ve beni etkileyen bir olayı anlatayım. İstanbul dan Karasu’ya gittiğimde KARSAS müdürü sevgili dostum Salim Erol’a uğradım. Sahil parkta bulunan mekan da sayın Belediye Başkanı İshak Sarı ile karşılaştım. Yanındaki birkaç kişi ve bizler ile biraz sohbet ettikten sonra bendeki gazeteci refleksi ile başkanı bulmuşken birazda muhalif olarak sorular sordum ilçe hakkında bilgiler alarak çayımızı içtik. Mekan dan ayrılma zamanı geldiğinde beni çok etkileyen hadise gerçekleşti. Meslek hayatım boyunca sadece Refah döneminin birkaç Belediye Başkanında gördüğüm olayı yaşadım. Benim bilgim belediye başkanları belediyenin sosyal tesislerinde çay veya misafirlerinin ikramlarını ödediğini görmek pek mümkün değildir. Bu tablo karşısında kendisine teşekkür ettim ve oradan ayrılmıştım. Bu durumun devam ettiği ve başkanın belediyedeki personel ve üst düzey yöneticilerin bu konuda hassa olduğunu duyuyorum. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Karasu doğası, denizi, İstanbul’a yakın konumu ile tatilin merkezi olma yolunda çalışmalarını devam ettiren Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, yapmış olduğu çalışmalarda gördüğüm kadarıyla gelecek nesillere yapmış olduğu çalışmaları ile şimdiden imzasını atmış durumda. Seçimlere yaklaşık iki yıl var. Kendisi tekrar aday olur mu bilemem ama benim gördüğüm kadarı ile belediye başkanlığını kendisi istemese bile Karasu’lu göreve devam etmesini istiyor. Böyle bir durum her siyasetçiye nasip olmaz. Oyu verende vermeyende bir belediye başkanının başarısını taktir etmesi ve sahiplenmesi her siyasetçiye nasip olmaz bunu da başaran İshak Sarı’yı tebrik ediyorum. Kardeşim Mevla’m yolunu açık etsin. Bu göstermiş olduğun dürüst, şeffaf Karasu’nun lehine yönetim anlayışının devamını temenni ederim ve başarılar dilerim.

Selam ve dua ile…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.