KIBRIS VATANDIR « Cadde News – Gündem – Dünya – Ekonomi – Spor – Teknoloji – Magazin

2 Haziran 2023 - 02:16

KIBRIS VATANDIR

Ülkemizde halk arasında bilinen “Ayşe Tatile Çıksın” mottosuyla başlayan harekât bu gün hala canlı şahitleri, gazileri, şehitleri ve efsaneleri ile capcanlı yaşamaktadır.

KIBRIS VATANDIR
Son Güncelleme :

21 Temmuz 2022 - 14:36

Bundan tam 48 yıl önce, 20 Temmuz 1974 tarihinde Kıbrıs’a Türk Silahlı Kuvvetlerince “Atilla Harekâtı” kod adı verilen bir harekat düzenlenmişti.  Bu gün hala Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün haklılıklarına rağmen Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi Zürih Antlaşmasının 4. Maddesine istinaden yapılan harekâtı kabullenmemektedir.  Hâlbuki ki durum ortadadır. Kıbrıs’a yapılan barış harekatı  gerçekten de Kıbrıs’a barış getirmişti.

Ülkemizde halk arasında bilinen “Ayşe Tatile Çıksın” mottosuyla başlayan harekât bu gün hala canlı şahitleri, gazileri, şehitleri ve efsaneleri ile capcanlı yaşamaktadır.

Kıbrıs, Akdeniz’deki Sicilya ve Sardinya’dan sonra üçüncü büyük adadır. Kıbrıs Cumhuriyeti, ara ve tampon bölgeler hariç , fiilî olarak adanın %59’luk güney kesimini yönetir.  1974’ten beri de facto olarak ikiye bölünmüş olan adanın kuzeyinde yer alan %36’lık bölgesinde günümüzde yalnızca Türkiye tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunur.

Adanın  65 km mesafe ile kuzeyinde Türkiye, doğusunda 112 km mesafe ile Suriye, 267 km ile İsrail, 162 km ile Lübnan; güneyinde 418 km ile Mısır; kuzeybatısında ise 965 km ile Yunanistan yer almaktadır.  Akdeniz’in doğusunda 34,33 ve 35,41 Kuzey enlemleri ve 32,23 ve 34,55 Doğu boylamları arasında yer almaktadır.

Bu konumu ile ada Akdeniz tarihinde egemen olmak isteyen güçlerin daima dikkatini çekmiş hâkimiyet için olanca güçleri ile mücadele etmişlerdir.  Antik dönem sonrasında Akdeniz’e İslam devletlerinin ilk ulaşmasından sonra Hz. Osman zamanında M649 yılında yapılmıştı.  Dönem dönem Bizanslılar ve Venedikliler arasında gidip gelmiş, haçlı seferlerine durak, korsanlara yatak olan ada 1571’de 3. Selim (Sarı Selim) zamanında Osmanlı Topraklarına katılmıştır.  Ada ta ki 93 harbi nedeniyle çok büyük sıkıntı yaşayan Osmanlı Devleti ile İngiltere arasında yapılan antlaşma ile mülkiyeti Osmanlı devletine yönetimi İngiliz komiserine ait olmak üzere yönetimi yeniden şekillenmişti.

Ada’ya bir vesile ile hakim olan İngilizler Yunanlıların politikalarına sürekli çanak tuttular.  1931’den itibaren Rumlar Enosis’i, 1950 Doğu Ortodoks Kilisesi referandumu ,  1955’te Rum EOKA örgütü, 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıslı Rumların taşkınlıkları ile dolu idi. Sonuç 20 Temmuz ve 8 Ağustos harekâtı idi. Ayşe tatile çıktı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekât barış getirdi.

Zaman zaman Birleşmiş Milletlerin çeşitli planlarında yer alsa bile, Avrupa Birliği’nin planlarında yer bulsa da, dost ve kardeş ülkelerce tanınmamış olsa bile Doğu Akdeniz’de Türkiye’den başka kimsenin tanımadığı bir ada devleti halinde yaşayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti , Türk milletinin gönlünde hep bir vatandır. Yavru vatan, mavi vatan fark etmez. Kıbrıs  hep bir vatandır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.