KARASU NİÇİN ADAYA TAŞINIYOR? « Cadde News – Gündem – Dünya – Ekonomi – Spor – Teknoloji – Magazin

2 Haziran 2023 - 02:36

KARASU NİÇİN ADAYA TAŞINIYOR?

KARASU NİÇİN ADAYA TAŞINIYOR?
Son Güncelleme :

31 Ağustos 2021 - 19:03

KARASU NİÇİN ADAYA TAŞINIYOR?

Mesleğe ilk başladığım yıllarda Karasu Devlet Hastanesi için yaptıklarımı hatırlıyorum ve bugün olsa yine üşenmeden yaparım. Karasu Devlet Hastanesi için yapılan ek bölüm için TV tamircisi Ahmet abim ile birlikte video çekimleri yaptık ve Kuzuluk mahallesindeki su deposunun üzerinde hazırladığımız iki saatlik VHS kaseti soğuk kar günlerinde belirlediğimiz bir kanalın linkinden yayınladık.

Devlet hastanesi için tüm Belediye Başkanlarının bir şeyler yaptığına şahidim ama özellikle dönemin Anavatan Belediye Başkanı Hasan İspiroğlu, başta olmak üzere hastane için gece gündüz çalışan Dr. Şemsettin Bayrak, Hastanenin görüntülerini beraber çektiğim ve soğuk havalarda su deposunda defalarca fedakarca beraber durduğumuz TV tamircisi Ahmet abim buradan teşekkür ediyorum yapılan çalışmalar ile Karasu Devlet Hastanesinde acil ameliyatlar başta olmak üzere bir çok cerrahi operasyonlar yapılıyordu.

Bugün Karasu Devlet Hastanesi yeni binasına taşınmış ve ilçe merkezinden uzaklaştırılarak Karasu halkı sanki cezalandırılıyor gibi geliyor bana. Kocaman Devlet Hastanesinde idea o ki doktor bulunamıyor ve hastaları bugün basit ufak operasyonları bile Sakarya’ya sevki yapılıyor. Sakarya merkeze gönderilen hastalıklara bir bakalım. Doğum, sünnet, her türlü cerrahi ameliyatlar bugün 60 km mesafeye sevk ediliyor. Düşünelim Kocaali merkezden Adapazarı hastaneye 70 km yol varken Karasu dan yaklaşık 60 km olan ilçelerin köylerini hesaba katarsak ortalama hastaneye varmak için 80 km yok gittikten sonra acil müdahaleler yapılıyor hastalara.

Düşünün herhangi bir köyde doğum bekleyen bir kadın veya acil durum cerrahi müdahale gerekecek bir hastanın olduğunu, yaklaşık 80 km olan mesafeye Ambulans gelip geri dönmesi veya her hanenin ekonomik şartlarında aracı olup olmaması yaşananlar ve bundan sonra yaşanacakları düşlenemiyorum. Buradan soruyorum neden ilçelerdeki devlet hastaneleri poliklinik durumuna düşürüldü ve niçin bütün yük il merkezindeki hastanelere taşındı?

Bir milyonun üzerinde nüfusu olan ve yaz aylarında nüfusunu iki katına çıkan Sakarya ilçelerinde hastane sıkıntısı yaşıyor. Sakarya da yaptığım görüşmelerde Sakarya’nın 16 ilçelerindeki tüm doğum vakalarının yoğunluğu yaşadıklarını dile yetiren yetkili ilçelerin yükünün yanında son yıllarda Suriyelilerin çok yoğun olması nedeniyle yaşadıkları sıkıntılardan bahsetmişti.

90’lı yıllarda çeşitli ameliyatların yapıldığı Karasu Devlet Hastanesinden bugün gelinen noktada Kadın doğum, Sünnet ve çeşitli cerrahi müdahale için Karasulu vatandaşlar Sakarya merkezdeki hastanelere gitmek zorunda neden bırakılıyor?

Karasu’nun nüfusu yaklaşık 67 bin civarında olmasının yanında yaz aylarında üç katına çıkan bir ilçede doktor niçin durmuyor?

Umarım Karasu Devlet Hastanesinde yaşanan bu doktor meselesi bir an önce sona erer ve tüm barajlarda tam kapasiteyle hizmet verir. Sakarya Karasu Karadeniz’in güzide bir ilçesi. Doğasıyla İstanbulluların başlıca tercihi olan güzel ilçede Maden Deresi ve Longozu başta olmak üzere yeşil ve doğa sevenlerin tercihi olan Karasu da başta ilçe sakinleri, yazlıkçı ve günü birlik tatilcilerin yaşanacak sağlık problemlerinde sorunsuz giderilmesi için başta Sağlık Bakanlığı yetkilileri olmak üzere ilçenin özelinde yetkili ve siyaset yapanların birlik olarak yaşanan bu sıkıntıyı giderilmesini temenni ederim.

Selam ve Dua ile…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.