94 RUHUNUN ÖZETİ « Cadde News – Gündem – Dünya – Ekonomi – Spor – Teknoloji – Magazin

8 Şubat 2023 - 23:59

94 RUHUNUN ÖZETİ

94 RUHUNUN ÖZETİ
Son Güncelleme :

27 Nisan 2020 - 23:01

“RÜŞVET ALANDA VERENDE MELUNDUR”  (ebu Davut, Tirmizi. Kütübü sitte)  

Son günlerde 94 ruhu kelimesi çok sık kullanılmaya başlandı. Sayın Cumhurbaşkanımız belediye başkanlarını tanıttığı programda 94 ruhundan bahsederek adayların da bu ruha göre davranmalarını isteyerek gönül belediyeciliğini öne çıkardı.

94 RUHUNUN ÖZETİ

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 94 ruhuna atıfta bulunurken belediye başkan adaylarına şunları demeye çalışıyor kanaatimce;

İstanbul, Ankara başta olmak üzere birçok belediyeyi Milli Görüş Refah Partisi kazanmıştı. Refahlı belediyelerin başarısı için tüm teşkilatlar başta çöp olmak üzere partililer kendilerini sanki belediye elamanı gibi iş başı yapılmıştı. Belediye girişlerine rüşvet alanda verende melundur yazılmıştı. Vatandaşın her türlü işi görülmesi için çalışılırken, Refah Partisine üye ol gel, işin görülsün denmiyordu. Refah Partisi il ilçe teşkilatları denetim mekanizmasını hiç elinden bırakmıyordu. Belediye başkanının almış olduğu kararlar ve imzalar titizlikle takip edilip yanlış yapmasına müsaade edilmiyordu.  Buna benzer burada sayamadığım nice işlemler.

Bugün 1994 ruhunu arayan Sayın Cumhurbaşkanımız belediyelerde olanlardan rahatsız olduğunu dile getiriyor.  Malumunuz geçen yıllarda Ak Partili olan bir çok büyükşehir, şehir ve ilçe belediye başkanları görevlerinden alınmışlardı. (hala kamu oyu bu başkanların başarısızlıklarından mı, fetöcülüklerinden mi, rüşvet, yolsuzluk, adam kayırmacılık, müsriflik gibi konulardan mı alındığını bilmiyor. Ama neyse konumuz bu değil)

31 mart seçimlerine giderken bir çok belediye başkanı ya aday gösterilmedi, yada başka yerlere kaydırıldı. (bu durum partinin iç meselesi olabilir ) de 10 – 15 yıldır AK Parti belediye başkanlığı yapmış kişiler, adaylar bugün konuşmalarında AK Parti döneminden çok Refah Partisinin, Erbakan hocanın ismini kullanmaya başladılar. Problem burada. 10-10 yıl belediye başkanlığı yapacaksın, aday olduğun parti o ilçe, il, büyükşehirde belediyede olacak, yaptıklarına atıfta bulunmayıp, gömleğini çıkarırken, ruhundan da, uygulamamandan da çıkardığın 94 ruhuna atıfta bulunacaksın.

15 yıldır devam eden Ak Parti belediyeciliğin 94 ruhunu yaşatmayışına engel neydi de bunu şimdi dile getiriyorsunuz.

15 yıllık AK Parti belediyeciliği ruhuna bakıldığında öncelikle “Partiye üye ol öyle gel” uygulaması,  adam kayırmaca, başkanlar halkın arasında değil, belli bir “çıkar” gurubunun içinde bulunma, adrese teslim ihaleler, bütçesiz, onaysız, denetimsiz (Sayıştay dahil) belediyeler.   

Oysa 94 ruhunda Refah ve Fazilet partili belediyelerde görevli olan başkanlar, abdest suyunu özel saat taktırıp parasını cebinden ödüyordu. O döneme 1994 ruhu diyoruz. Bugün partilerin yemekli toplantıları belediye kasasından ödenirken vatandaş bu durumun hangi ruh hali olduğunu  biliyor.

Yapılan hizmetleri vatandaşa bir lütuf gibi sunulması 1994 ruhu ile bağdaştığını zannetmiyorum.  Ama bir bakalım, Çekmeköy ve Sancaktepe 10 yıllık bir belediye.  1/ 5000’lik ve 1/1000’lik planların bu dönemde yapıldığı malum Çekmeköy Belediyesi kendi yapmış olduğu 1/1000’lik plana muhalif olurken insan sormadan edemiyor bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye.

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem Ataşehir’den Belediye Başkan Adayı olduğu için ben seçilirsem 4 ayda tapu ve mülkiyet sorununu çözeceğim diyor.

Vatandaşın aklına takılan soruları biz buradan dile getirilelim.

Sayın İsmail Erdem,

10 yıl belediye başkanlığı yaptığınız ilçede tapu ve mülkiyet sorunlarını çözdünüz mü?

Eğer bu kadar kısa sürede Ataşehir İlçesinde bu sorunları çözebiliyorsa / çözebiliyorsanız Sancaktepe’de niye yapmadınız?

Evet çözülür, Sancaktepe’de çözdüm, çözülmeyen az bir yer kaldı diyorsanız. Ataşehir’de hiç çözülmedi diyorsanız. Merkezi hükümet kendi partisinden olmayan belediyelere problem çıkartıyor demek mi istiyorsunuz. Aynı zamanda bu bir aba altından sopa göstermek olmuyor mu? 

Selam ve dua ile…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.